Rg. | Name | Kat. | Sp. | S | R. | N | BP | MP |
1. | Ehrenburg | a | 15 | 13 | 2 | 0 | 49.0 - 11.0 | 41 |
2. | Brixen/Milland | a | 15 | 13 | 1 | 1 | 48.5 - 11.5 | 40 |
3. | CSK Merania | a | 15 | 12 | 2 | 1 | 49.0 - 11.0 | 38 |
4. | Gröden | a | 15 | 12 | 1 | 2 | 48.5 - 11.5 | 37 |
5. | SG Kaltern/Tramin | a | 15 | 10 | 1 | 4 | 41.5 - 18.5 | 31 |
6. | Klausen | a | 15 | 8 | 3 | 4 | 38.0 - 22.0 | 27 |
7. | Richter/Lask | a | 15 | 8 | 2 | 5 | 35.0 - 25.0 | 26 |
8. | Wipptal Schach | b | 15 | 6 | 2 | 7 | 27.5 - 32.5 | 20 |
9. | Steinegg/Raif. | b | 15 | 6 | 1 | 8 | 29.5 - 30.5 | 19 |
10. | Brixen/Milland II | b | 15 | 6 | 1 | 8 | 26.0 - 34.0 | 19 |
11. | Steinegg/Raif. II | c | 15 | 5 | 3 | 7 | 21.5 - 38.5 | 18 |
12. | ASD Arci | c | 15 | 3 | 2 | 10 | 16.0 - 44.0 | 11 |
13. | Ehrenburg II | c | 15 | 2 | 2 | 11 | 20.5 - 39.5 | 8 |
14. | Gröden II | b | 15 | 2 | 2 | 11 | 15.5 - 44.5 | 8 |
15. | Richter/Lask II | c | 15 | 1 | 1 | 13 | 13.0 - 47.0 | 4 |
16. | ASD Arci II | c | 15 | 0 | 0 | 15 | 1.0 - 59.0 | 0 |
Teilnehmer:
1. Ehrenburg: Florian Gatterer, Matthias Gatterer, Lorenz Forer, Wilhelm Rastner
2. Brixen/Milland: Michael Sader, Daniel Brenninger, Hartwig Mellauner, Thomas Kofler
3. CSK Merania: Stefano Bonagura, Alexander Teutsch, Sepp Wieser, Martin Torggler
4. Gröden: Rainer Demetz, Stefan Moroder, Thomas Moroder, Christian Grossi und Richard Moroder
5. Kaltern/Tramin: Nicholas Paltrinieri, Rainer Dibiasi, Gerhard Bertagnolli, Elmar Thaler und Wilfried Sanin
6. Klausen: Gerd Schacher, Reinhard Seebacher, Johann Schrott, Michael Seebacher
7. Richter/Lask: Atto Billio, Massimo Zammarchi, Gianfranco Rigo, Gianni De Vita
8. Wipptal Schach: Sergio De Bettin, Werner Sparber, Simon Keim, Roberto Giorgione
9. Steinegg: Stefan Engl, Carmen Lantschner, Alexander Engl, Aaron Resch
10. Brixen/Milland II: Oswald Kofler, Helmuth Pfeifhofer, Max Siller, Michael Pfeifhofer
11. Martin Pichler, Wolfgang Felder, Alexander Lantschner, Stefan Mair
12. Arci: Davide Olivetti, Alexander Benvenuto, Graziano Scarabello, Mario Paltrnieri und Alessandro Danti
13. Ehrenburg II: Rene Mairhofer, Benjamin Falkensteiner, Jakob Harrasser, Urban Gatterer
14. Gröden II: David Dejori, Klaus Knottner, Andreas Runggaldier, Siegfried Senoner
15. Richter/Lask II: Igor Mumelter, Franz Kofler, Paolo Cologna, Mohamed Fohad und Martin Gjorgjioski
16. Arci II: Ryan Robles, Tahir Karim, Yemina Herman, Andrea Pugliese